Sposoby na dobry wzrok

Zdecydowana większość z nas rodzi się z niemal idealnymi oczami. Niema, ponieważ idealny wzrok także określa się jako nie do końca zdrowy z różnych mało ważnych w tym miejscu względów. Z czasem jednak najczęściej zaczyna się on pogarszać.

Wszystko zwalamy właśnie na ten czynnik – czas. Mówimy sobie, że z wiekiem to jest normalne, iż zaczynamy potrzebować okularów do czytania i oglądania telewizji, a potem nawet do ciągłego noszenia. Jest w tym wiele prawdy, ale nie cała prawda, ponieważ najczęściej problemy z oczami są przynajmniej po części powodowane przez niewłaściwą higienę wzroku oraz nasze niemądre zachowania na co dzień. O oczy trzeba dbać, co oznacza odpowiednią higienę wzroku oraz unikanie nieodpowiednich nawyków. Stosując kilka stosunkowo prostych zasada będziemy w stanie zrobić naprawdę dużą różnicę dla swojego wzroku. 

I. Regularne badania. Oczy mogą zostać bardzo łatwo uszkodzone przez nieprawidłowe działanie całego organizmu. Nadciśnienie tętnicze, nadmiar cukru we krwi, zła praca serca i nerek… To wszystko może oddziaływać na oczy.

II. Dieta Mówi się, że marchewki są dobre na oczy. Jest to jak najbardziej prawda, ponieważ znajdują się w nich bardzo ważne dla zdrowia oczu karotenoidy. Wszystkie pomarańczowe i czerwone owoce oraz warzywa są bardzo dobre dla wzroku, a te bogate w witaminę C pozwalają chronić oczy przed jaskrą. Ważne są też wszystkie antyoksydanty, których działanie to eliminacja toksyn mogących uszkadzać oczy.

dobór odpowiednich okularów III. Ostrożność w stosunku do słońca. Słońce jest dla nas zdrowe, ale część pasma światła przez nie emitowanego, promieniowanie ultrafioletowe, powoduje wytwarzanie się w naszych komórkach wolnych rodników. Te substancje mogą uszkadzać oczy i nawet prowadzić do rozwoju raka, więc warto jest chronić oczy przed intensywnym słońcem. Czapka z daszkiem czy parasol do dobre rozwiązania, ale lepiej jest postawić na dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Zresztą każde okulary powinny mieć taki filtr, bo słońce świeci niemal tak samo przez cały rok.

IV. Dobre okulary. Kiedy tylko pojawią się jakieś problemy z widzeniem na duże lub małe odległości, wadę wzroku musi zbadać lekarz okulista. Jest to niezbędne i w żadnym razie nie można posiłkować się starymi okularami męża czy czymś pożyczanym od znajomych. Bardzo złym rozwiązaniem jest też kupowanie okularów uniwersalnych z Internetu czy na bazarze, a nawet tych z apteki. Lekarz dobierze szkła o odpowiedniej mocy i o odpowiednim kształcie. Nieprawidłowa korekcja zawsze prowadzi do pogłębiania się wady wzroku.

V. Naturalne światło. Dbanie o właściwe oświetlenie przestrzeni, w której przychodzi nam żyć i pracować, to kwestia absolutnie kluczowa. Jeśli mamy możliwość opierania się o światło naturalne, należy to jak najbardziej robić, ale nie zawsze się da, więc trzeba zadbać o doświetlenie zawłaszcza przestrzeni roboczej.

Kategorie: Jak dbać o wzrok? ,