Czym jest medycyna estetyczna: Definicja i przegląd

Medycyna estetyczna jest szerokim pojęciem, które odnosi się do każdej specjalności, która wiąże się z procesem modyfikacji wyglądu fizycznego pacjenta. Albo w celu poprawy wyglądu twarzy i ciała danej osoby, albo zmniejszenia ryzyka wystąpienia niektórych rodzajów chorób, w tym otyłości.

Jest to zakres medyczny, który obejmuje dermatologię i praktyki chirurgiczne, począwszy od zabiegów nieinwazyjnych, takich jak zabiegi laserowe, po zabiegi inwazyjne, takie jak operacje rekonstrukcyjne.

Niektóre z najbardziej popularnych zabiegów w medycynie estetycznej to:

  • Chirurgia rekonstrukcyjna - Celem chirurgii rekonstrukcyjnej są dwa fałdy; po pierwsze, ma ona na celu przywrócenie wyglądu określonej części ciała, która mogła zostać uszkodzona przez chorobę, niewłaściwe postępowanie lub uraz. Należą do nich kobiety, którym usunięto piersi podczas mastektomii lub osoby z poważnymi oparzeniami. Po drugie, może poprawić funkcję części ciała, choć nie zawsze jest to gwarancją. Na przykład, nowe piersi mogą nie być już w stanie produkować mleka, podczas gdy leczone oparzenia skóry mogą zwiększyć mobilność pacjentki.
  • Chirurgia fizyczna - Chirurgia fizyczna jest dogłębnym zabiegiem wykonywanym na ciele, a w szczególności na twarzy, którego jedynym celem jest poprawa wyglądu. Pod nimi znajdują się metody usuwania tłuszczu, takie jak liposukcja i tuck brzuszny (które mogą być częściowe lub całkowite). Inne mają na celu zmniejszenie rozluźnienia skóry, co zwykle ma miejsce wraz z wiekiem człowieka. Operacje w tych dniach stały się już mniej inwazyjne, co oznacza, że wiążą się z mniejszymi cięciami i ryzykiem, takim jak infekcje, długi powrót do zdrowia i krwawienie. Do ich wykonania specjaliści medycyny estetycznej często używają takich teleskopów jak laparoskop i innych nowych technologii.
  • Zabiegi nieinwazyjne - Są to praktyki medycyny estetycznej, które mogą poprawić wygląd fizyczny bez konieczności stosowania znieczulenia ogólnego i operacji. Dobrymi przykładami są: peeling chemiczny, napinanie i fotoodmładzanie skóry, usuwanie włosów i tatuaży oraz leczenie wyprysków i stanów chorobowych skóry, w tym kretów, przebarwień, trądziku i blizn. Tymczasem, niektóre z technologii, które są poddawane zabiegom nieinwazyjnym, to zastrzyki z botoksu, które wykorzystują oczyszczoną formę toksyny, która pomaga rozluźnić mięśnie i zmniejszyć wygląd zmarszczek i linii mimicznych, wypełniacze skórne, które tworzą bardziej zdefiniowane kontury i wygładzają zmarszczki oraz kryształy mikrodermabrazji, które podnoszą martwe komórki skóry, stymulując produkcję nowych.

Medycyna estetyczna również zagłębia się w ocenę i diagnozę pewnych warunków, które mogą mieć wpływ na zmianę wyglądu fizycznego osoby, takich jak trądzik, egzema, alergie, a także objawy zaburzeń równowagi hormonalnej, jak nadmierne owłosienie i przyrost masy ciała.

Specjaliści w dziedzinie estetyki muszą również posiadać głębokie zrozumienie i wiedzę na temat sprawności, odżywiania, stosowania laserów i innych podobnych technologii, leków i analgezji, by wymienić tylko kilka z nich. Od pacjentów oczekuje się doradztwa, zwłaszcza że wiele procedur może prowadzić do znacznych zmian w wyglądzie i zapewnić tak bardzo potrzebną opiekę medyczną w całym procesie, w tym opiekę przed- i pooperacyjną.

Istniejący lekarze, pielęgniarki i inni specjaliści opieki zdrowotnej mogą dołączyć do tej dziedziny. Medycyna estetyczna jest nadal uważana za nową specjalność medyczną, a zatem nie ma dla niej ostatecznej certyfikacji ani rady certyfikacyjnej. Niektórzy z nich postanowili jednak ograniczyć rodzaj lekarzy, których przyjmują, zazwyczaj w oparciu o obszar geograficzny praktyki, w celu ustanowienia bardziej kompleksowego ujednolicającego standardu w zawodzie.

Kiedy spotkać się ze specjalistą medycyny estetycznej
W oparciu o oficjalne dane, od 2009 r. przeprowadzono już co najmniej 8 milionów procedur kosmetycznych. Coraz więcej osób korzysta również z usług specjalistycznych, ponieważ zabiegi nieinwazyjne stały się popularne i dostępne.

Możesz rozważyć wizytę u specjalisty medycyny estetycznej:

  • Widzą fizyczne oznaki starzenia się - Medycyna estetyczna również wchodzi w zakres medycyny anti-aging, ponieważ zajmuje się częstymi objawami związanymi z wiekiem, takimi jak zwiotczenie skóry, ponieważ organizm zmniejsza produkcję kolagenu, białka błonnika, który zapewnia wsparcie dla tkanki skórnej, i powolny metabolizm, który może prowadzić do nadmiernego, niepożądanego tłuszczu.
  • Chcesz podnieść swoją samoocenę - Medycyna estetyczna może pomóc poprawić psychiczne i społeczne możliwości pacjentów. Lepszy wygląd fizyczny często poprawia nastrój, zwiększa wiarę w siebie i prowadzi do lepszego samozadowolenia.
  • Przeszły uraz, który wpłynął na Twój wygląd - Przemoc i wypadki mogą spowodować traumatyczne urazy na ciele, które mogą być tak poważne, że mogą doprowadzić do oszpecenia, amputacji (utraty kończyny) lub znacznego obniżenia funkcji organizmu. Oparzenia, na przykład, mogą skurczyć skórę, ograniczając ruchy kończyn.
  • Zdiagnozowano u nich pewne schorzenia - Medycyna estetyczna może być uważana za środek zapobiegawczy lub leczniczy w przypadku pewnych schorzeń, które mogą potencjalnie zmienić wygląd fizyczny pacjenta. Należą do nich rak, cukrzyca, otyłość, zaburzenia równowagi hormonalnej, nadpotliwość, hirsutyzm, alergie i choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń i łuszczyca.

Kategorie: Medycyna estetyczna,