Jak odróżnić lekarzy medycyny estetycznej, dermatologów od chirurgów plastyków

Czy lekarz medycyny estetycznej może przeprowadzić operację powiększenia piersi? A co z chirurgami plastycznymi, co oni robią? Jaka jest rola dermatologów w tym wszystkim?

O ile pamiętam, zawsze jest kilka standardowych pytań, które dostaję podczas spotkania z nowym znajomym na imprezie. Jednym z nich jest to, ile mam lat. Po usłyszeniu, że mam 38 lat, osoba zwykle mówi "Naprawdę? Myślałem, że właśnie skończyłeś studia", do którego z dumą będę się uśmiechał od ucha do ucha. Następnie wyjaśnię, że miałem kilka (cóż, całkiem sporo jest podobnych) zabiegów estetycznych wykonanych na sobie jako lekarz estetyczny. Jak można sobie wyobrazić, oczekuje się, że praktycy estetyczni będą wyglądać bezbłędnie cały czas. Większość ludzi będzie wtedy mówić "Ooohhhh... Jesteś chirurgiem plastycznym! Co polecasz mi zrobić dla mojej twarzy/tyłka/piersi? Czy uważasz, że ten artysta i żona tego ministra mieli lifting twarzy?"

Uważam, że większość Malezyjczyków jest zdezorientowana co do ról i obszarów specjalizacji lekarzy medycyny estetycznej, dermatologów i chirurgów plastyków. Skończmy to zamieszanie raz na zawsze.

Lekarze medycyny estetycznej, lub czasami nazywani przez społeczeństwo lekarzami medycyny estetycznej, są lekarzami medycyny ogólnej, którzy mają szczególne zainteresowanie medycyną estetyczną. Uczęszczają na świadectwa, dyplomy, a nawet kursy magisterskie, aby studiować i szkolić w tej dziedzinie. Lekarze medycyny estetycznej oferują nieinwazyjne i mało inwazyjne zabiegi, takie jak wstrzykiwanie toksyny botulinowej, wypełniacze skórne, peelingi chemiczne, różne lasery i programy odchudzania.

Samo uczestnictwo w kursach nie wystarcza, aby lekarz medycyny estetycznej był dobry. Lekarz musi odebrać praktyczne umiejętności w zakresie wstrzykiwania lub lasera, zdobywając dużo praktyki. Dzięki powtarzaniu procedury oraz uczestnictwu w warsztatach i szkoleniach, ich umiejętności i doświadczenie poprawiają się z czasem.

Pamiętam, kiedy kilka lat temu po raz pierwszy zacząłem zajmować się estetyką; łapałem moich przyjaciół, ciotki, a nawet indonezyjskiego sprzątacza w moim mieszkaniu, i nakłaniałem ich do tego, by byli moimi praktykantami.

Oczywiście moi pierwsi wolontariusze czasami nie byli zbyt zadowoleni z wyników, ale na szczęście dla mnie są bliskimi znajomymi, którzy byli skłonni wybaczyć i zapomnieć przy filiżance herbaty. Zrozumieli, że istnieje krzywa uczenia się nowych lekarzy i że z czasem będę się poprawiał.

Poza oferowaniem zabiegów estetycznych, niektórzy lekarze medycyny estetycznej łączą swoją praktykę z praktyką ogólną (GP). Nadal zajmują się oni regularnymi pacjentami ambulatoryjnymi, którzy mają ostre i przewlekłe schorzenia, takie jak kaszel i przeziębienia, nadciśnienie i cukrzyca.

Są też lekarze medycyny estetycznej, którzy wolą skupić się tylko na zabiegach estetycznych i nie oferują usług lekarza rodzinnego. Wynika to z faktu, że niektórzy estetyczni klienci wolą mieć pewien stopień wyłączności i prywatności.  Pani Sofia, która jest tutaj na swojej sesji laserowego usuwania włosów, prawdopodobnie czułaby się trochę nieswojo siedząc w poczekalni z Ah Chong i Muniandy, którzy kaszlą i kichają.

Duża liczba lekarzy medycyny estetycznej oferuje również konsultacje i leczenie chorób skóry, ponieważ choroby skóry zwykle idą w parze z zabiegami estetycznymi. Na przykład, oprócz zwykłych antybiotyków i kremów przeciwtrądzikowych, klientom z wypryskami można zaoferować jednocześnie peelingi chemiczne z kwasem salicylowym lub fototerapię diodową (LED) dla uzyskania lepszych wyników. Po oczyszczeniu twarzy lekarz medycyny estetycznej może zaproponować pigmentację lub zabieg redukcji blizn, aby poprawić wygląd pacjenta.

Medycyna estetyczna a dermatologia

Z drugiej strony, dermatolodzy to lekarze specjalizujący się w leczeniu chorób skóry. Po ukończeniu szkoły medycznej kontynuują kurs dermatologii. Wielu dermatologów oferuje obecnie również zabiegi estetyczne, takie jak wypełnianie skóry i różne lasery, ponieważ na rynku istnieje duże zapotrzebowanie na tego typu zabiegi.

Współcześni ludzie chcą dziś wyglądać młodo, świeżo i odmłodzeni, więc będą szukać profesjonalistów, którzy pomogą im zawrócić ręce czasu. Chirurgiem plastycznym są lekarze specjalizujący się w chirurgii rekonstrukcyjnej. Najpierw muszą się szkolić jako chirurdzy ogólnikowi, zanim będą mogli się wyspecjalizować jako chirurdzy plastyczni. Chirurdzy plastyczni wykonują operacje, które zmieniają wygląd ciała pacjenta. Wykonują nie tylko operacje kosmetyczne, takie jak zabiegi pielęgnacyjne nosa, powiększanie piersi, liposukcja lub lifting twarzy, ale także operacje rekonstrukcyjne dla osób z wadami wrodzonymi, takimi jak rozszczep podniebienia czy urazy w wyniku wypadków lub oparzeń.

Aby uregulować kwitnący przemysł estetyczny, Ministerstwo Zdrowia stworzyło organ regulacyjny dla lekarzy medycyny estetycznej, dermatologów i chirurgów plastyków. Panel składający się z trzech grup lekarzy zadecyduje o tym, jakie zabiegi estetyczne mogą wykonywać poszczególni lekarze, przyznając im Letter of Credentialing and Privileging (LCP). Odbywa się to poprzez przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych i egzaminów pisemnych, aby upewnić się, że tylko wykwalifikowani i doświadczeni lekarze wykonują odpowiednie procedury.

Na przykład, ponieważ nie jestem chirurgiem plastycznym i nie posiadam odpowiednich kwalifikacji i wykształcenia, nie wolno mi wykonywać liposukcji ani powiększania piersi.

Mam nadzieję, że to wyjaśnia różnicę między tymi trzema rodzajami lekarzy. Więc modlę się, żebyś nie pomylił mnie z chirurgiem plastycznym, gdy następnym razem powiem ci, że jestem lekarzem medycyny estetycznej.

Kategorie: Medycyna estetyczna,