Jak można dziś skutecznie eliminować wady wzroku?

Choć o zabiegu laserowej korekcji wzroku mówi się z uznaniem, musimy mieć świadomość tego, że jego wykonanie nie zawsze jest możliwy. Najpoważniejszym przeciwwskazaniem wydaje się w tym kontekście zbyt duża wada, problemem jest przy tym również towarzyszenie jej astygmatyzmu.

Osoby, które noszą okulary przyznają, że w takich okolicznościach jest to szczególnie uciążliwe, zwłaszcza, że soczewki są wyjątkowo grube niejednokrotnie wystając poza oprawkę. W takim przypadku warto zastanowić się nad zastosowaniem soczewki fakijnej – jednej z nowości okulistycznych. Soczewka fakijna jest soczewką sztuczną, stąd też szczególnie trafne wydaje się porównanie jej do klasycznej soczewki kontaktowej. Tym razem jednak nie umieszcza się jej na oku, ale na stałe wszczepia do jego wnętrza. Zabieg jest przy tym całkowicie odwracalny.

Przed jego przeprowadzeniem konieczne staje się przejście specjalistycznych badań. Są one niezbędne również po to, aby dopasować soczewkę odpowiadającą potrzebom klienta. Pobyt w klinice trwa od dwóch do trzech godzin, z czego na sam zabieg należy przeznaczyć około 20 minut. Również czas gojenia się oka nie jest zbyt duży i wynosi około tygodnia. Cena zabiegu waha się od 4 do 6 tysięcy złotych. Nowoczesne zabiegi laserowe to z kolei sposób na pozbycie się większości wad wzroku.

laserowa korekcja wad oczu Sprawdzają się one między innymi w przypadku krótkowzroczności i dalekowzroczności, lasery radzą sobie przy tym również z astygmatyzmem. Zabieg jest wykonywany na rogówce, a lekarz koncentruje się na usunięciu jej najcieńszej warstwy po to, aby rogówka została po raz kolejny wymodelowana. Jeśli mamy do czynienia z krótkowzrocznością, niezbędne okazuje się jej spłaszczenie. Z kolei dalekowzroczność wymaga uwypuklenia rogówki.

Metod nowoczesnej korekcji laserowej jest co najmniej kilka, jedna z nich zakłada zaś wykorzystanie lasera femtosekundowego. Jest on rozwiązaniem wartym analizy między innymi dlatego, że radzi sobie znakomicie nawet z bardzo dużymi wadami. Nie bez znaczenia jest i to, że możliwe staje się zoperowanie dwojga oczu w tym samym czasie. Nacięcie rogówki nie jest przy tym przypadkowe, precyzyjnie wyznacza je bowiem komputer. Pacjent może też liczyć na znieczulenie miejscowe z wykorzystaniem kropli do oczu.