Korygowanie wzroku za pomocą lasera: wygląd zabiegu i przeciwwskazania jego wykonania

Korygowanie wzroku za pomocą lasera jest w stanie pomóc wszystkim osobom cierpiącym na problemy z ostrością widzenia spowodowanymi poprzez zniekształcenia gałki ocznej. Chodzi przede wszystkim o krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm i wszystkie zaburzenia z nimi powiązane.

Najczęściej zabiegi z wykorzystaniem lasera sugerowane są osobom, ku których wymagana jest idealna jakość wzroku w wykonywanej pracy zawodowej, a które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą korzystać z okularów oraz szkieł kontaktowych. Przypadki niepodlegające leczeniu laserowemu Stosowanie lasera jest bardzo ograniczone lub zupełnie niemożliwe w przypadkach, kiedy pacjent cierpi na problemy związane z zespołem suchego oka, wadami wrodzonymi lub urazami rogówki, uszkodzeniami siatkówki niezależnie od ich typu i podłoża, a także nie można podejmować tego typu działań, jeśli w okolicach oczu rozwijają się bakteryjne stany zapalne.

Trzeba mieć na uwadze, że wszystkie powyższe schorzenia nie tylko nie mogą być leczone laserem, ale jeśli istnieje ich rozpoznanie, nie można eliminować także innych wad, teoretycznie poddających się laserowemu leczeniu. Przeciwwskazania ogólne Lista przypadłości ogólnych, które uniemożliwiają stosowanie leczenia laserowego nie jest długa, ale mimo wszystko istotna. Laserowej korekcji nie mogą się poddawać osoby cierpiące na chorobę nowotworową, mające problemy pasożytnicze oraz posiadające rozpoznanie chorób wenerycznych.

zabieg laserowej korekcji wzroku

Do rzadziej powodujących problemy zjawisk należy zaliczyć problemy neurologiczne i niektóre przypadki chorób autoimmunologicznych, w tym reumatyzm. Lekarz okulista może także nie zdecydować się na przeprowadzenie zabiegu u pacjentów z zaawansowaną cukrzycą, chorobami serca i układu krwionośnego, u pacjentów uzależnionych od alkoholu lub narkotyków, a także u kobiet w ciąży. 

Zabieg laserowy. Laserowa korekcja wzroku nie jest już niczym nowym i pierwsze zabiegi oddalone są od nas o kilka dekad, chociaż były one wtedy bardzo prymitywne w porównaniu ze współczesnymi zastosowaniami. W dzisiejszych czasach wykorzystuje się laser excimerowe, które stosują fotoablację – niszczenie bardzo cienkich warstw (0,5-1,0 mikrona) rogówki, co daje efekt plastycznego modelowania gałki ocznej.