Przegląd nowych metod leczenia poprawiających wzrok

Rozwój medycyny jest charakterystyczny między innymi dla okulistyki, nie powinno więc zaskakiwać nas to, że metody korekcji wad wzroku charakteryzuje coraz większa skuteczność.

Okazuje się przy tym, że mogą być one znakomitym rozwiązaniem nawet w przypadku tych osób, które noszą okulary od dawna, a tym samym są przekonywane o tym, że nie mają już szans na zmianę takiego stanu rzeczy. Do przełomu doszło już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku wraz z odkryciem lasera excimerowego. Dziś więc możemy mówić z powodzeniem o nowych możliwościach z zakresu chirurgii wad wzroku.

Nowoczesne zabiegi są dostępne zarówno dla osób noszących soczewki kontaktowe, jak i okulary i często są w stanie przyczynić się do tego, że zarówno o jednych, jak i o drugich można zapomnieć raz na zawsze. Ułatwi to między innymi prowadzenie samochodu i uprawianie sportu, problemem może przy tym przestać być również praca w klimatyzowanych pomieszczeniach. Decydując się na zabiegi laserowej korekcji wzroku trzeba mieć jednak na uwadze to, że mówimy o rozwiązaniu, które nie jest refundowane przez NFZ. W związku z tym przeprowadzenie tego rodzaju zabiegu jest możliwe jedynie podczas wizyty w jednej z wielu prywatnych klinik okulistycznych. Również ceny zabiegów mogą zniechęcać, są bowiem dość wysokie, należy jednak liczyć się z tym, że będą systematycznie spadać.

korygowanie wad wzroku Efekty takich zabiegów są jednak odczuwalne przez długie lata, a to uzasadnia skorzystanie z tego rodzaju możliwości. Laser to jednak nie jedyne odkrycie okulistyki. Warto uświadomić sobie, że po czterdziestym roku życia nasze oczy zaczynają się starzeć w naturalny sposób. Właśnie w tym wieku pojawiają się też pierwsze problemy wówczas, gdy w grę wchodzi widzenie z bliska. Wyzwanie stanowi zarówno przeczytanie gazety, jak i karty dań w restauracji. Oko przestaje pracować tak sprawnie, jak kiedyś, a co za tym idzie traci też możliwość swobodnej zmiany kształtu, co określane jest mianem akomodacji. Problem ten doczekał się nawet własnej nazwy, mówimy więc o tak zwanej starczowzroczności.

Co ważne, nie jest to choroba, zmagają się więc z nią te osoby, które wcześniej nie męczyły się z powodu wad wzroku. Do niedawna jedynym rozwiązaniem był w takim przypadku dobór odpowiednich soczewek lub okularów, teraz jednak pomóc może specjalny zabieg. Laser pozwala na poprawienie jakości widzenia z bliska, choć oczywiście, nie każdy może liczyć na skorzystanie z niego. Laserowa korekcja wzroku jest zatem poprzedzana badaniami, sam zabieg wykonywany w warunkach ambulatoryjnych jest bezbolesny i niezbyt długi.