Jak szybko rozpoznać problemy z oczami?

Schorzenia, które atakują oczy, bywają wyjątkowo podstępne. Okazuje się jednak, że walczyć można nawet z tak groźnymi, jak zaćma, kurza ślepota i zwyrodnienie plamki żółtej. Oczywiście, najbliższa ideału jest sytuacja, w której w ogóle nie mamy do czynienia z problemami ze wzrokiem.

Jest to niemal niemożliwe ze względu na to, że z wiekiem pogarszanie się wzroku jest zjawiskiem coraz bardziej naturalnym, dziś jednak wiele można zdziałać już choćby dzięki profilaktyce. Tu warto pamiętać, że oczy są szczególnie wrażliwe na tak zwane czynniki zewnętrzne. Jeśli dbamy o nie we właściwy sposób, możemy mieć pewność, że opóźnimy zarówno starzenie się gałek, jak i zmiany w soczewce i siatkówce. Jeśli jednak dojdzie do uszkodzenia którejś z części składowej oka, kluczowe staje się jego jak najszybsze wykrycie.

Na szczęście, również to zadanie nie jest wcale trudne, o tym, że dzieje się coś niepokojącego, mogą świadczyć bowiem różnego rodzaju problemy z widzeniem, które dostrzegamy na co dzień. W takim przypadku wskazane jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza, im szybciej bowiem podejmie się działania zapobiegawcze, tym bardziej zyskają na tym nasze oczy. Kolejnym ważnym zaleceniem dla pacjenta jest podchodzenie poważnie do kwestii związanych z leczeniem chorób przewlekłych takich, jak choćby cukrzyca i atopowe zapalenie skóry.

problemy oczu Wiele z tych chorób pociąga za sobą poważne powikłania, które odnoszą się również do narządu wzroku. Jeśli dojdzie do nas do urazu oka, czymś oczywistym powinno się nam wydać zgłoszenie się do lekarza na kontrolę. Nie ma przy tym znaczenia, że sam uraz wydaje nam się mało istotny. O wizycie u lekarza należy też pomyśleć, gdy pojawią się objawy takie, jak choćby ból i zaczerwienienie gałki ocznej, światłowstręt, bladość gałki ocznej albo pogorszenie ostrości widzenia.

Nawet, jeśli maja one charakter przejściowy, mogą sugerować zapalenie błony naczyniowej oka, a naukowcy nie mają wątpliwości, że w schorzeniu tym można upatrywać jednej z przyczyn zaćmy. Czasem o wizycie u okulisty warto pomyśleć nawet wówczas, gdy nasze oczy nie wysyłają żadnych alarmujących sygnałów. Z sytuacją taką mamy do czynienia między innymi wówczas, gdy przyjmujemy leki sterydowe i okres ich stosowania się przedłuża. Czasem dobrym rozwiązaniem jest przyjmowanie ich w sposób pulsacyjny, co jest wspólną decyzją okulisty i lekarza prowadzącego.