Zespół suchego oka – nowe metody leczenia

Cały czas trwają prace nad różnymi metodami leczenia w zasadzie wszystkich chorób i nie należy się tym specjalnie przejmować. Od badań do realnego zastosowania długa droga. W tym jednak wypadku ta droga jest już za nami, a urządzenia do nowej metody leczenia uzyskały nawet odpowiednie patenty.

Tutaj jak najbardziej można się ekscytować. Zespół suchego oka zazwyczaj pojawia się wśród osób starszych, które posiadają też szereg innych schorzeń. Jego częstymi posiadaczami są także ludzie młodsi przebywający wiele godzin w pomieszczeniach klimatyzowanych i osoby przez długi czas pracujące przed ekranami komputerów. Zespół objawia się przede wszystkim uczuciem suchości w oku, szczypaniem, łzawieniem jednego lub obu oczu, a także ryzykiem zapaleń bakteryjnych i powstawania owrzodzeń.

W poważnych przypadkach może dojść nawet do ślepoty. Prawdziwe źródło problemu Obecnie najczęściej z syndromem suchego oka walczy się poprzez stosowanie tak zwanych sztucznych łez nawilżających oko oraz poprzez stosowanie specjalnych zatyczek, których zadaniem jest blokowanie możliwości odpływu łez z oka. Jest to podejście, które nie zwalcza przyczyny zaburzenia, ale jego skutki. Nie są to też metody zbyt skuteczne. Cały problem spowodowany jest bowiem za małym nawilżaniem oczu przez specjalne gruczoły wydzielające wodę i łój. Trzeba bowiem wiedzieć, że maleńka warstw łoju jest tu wyjątkowo ważna, gdyż zabezpiecza oko przed utratą wilgoci.

zespół suchego oka Nadmiar nawilżenia bez tego po prostu spowoduje nieustające łzawienie. Najnowsze metody leczenia nastawiają się na zwalczanie problemów z nieprawidłową produkcja łoju. Metoda stworzona przez przypadek Wiele przełomów medycznych następuje zupełnym przypadkiem w czasie prac nad innymi problemami lub w czasie wykonywania zabiegów niezwiązanych ze schorzeniem, które ostatecznie zostanie zwalczone. Tak też było w tym przypadku, ponieważ odkryto, że kobiety, które poddawały się specjalnym zabiegom fototerapii zaczynały zgłaszać ustępowanie problemów z zespołem suchego oka.

Naukowcy zajęli się tym faktem i odkryli, że odpowiednia długość fal lasera może pobudzać gruczoły w okolicach kanału łzowego do produkcji większej ilości lipidów, co skutecznie ogranicza zespół suchego oka. Zabieg Sam zabieg to 5 błysków światła, które jednak mogą być zastosowane tylko u bardzo ściśle określonej grupy pacjentów, u której rozpoznało się mechaniczne blokowanie się gruczołów łojowych w powiekach. Gruczoły się oczyszcza, oczy się zabezpiecza i dokonuje się naświetlania. Wszystko to odbywa się na bloku operacyjnym.